Akce s dětmi v letošním školním roce

5. den náhradní školy v přírodě - Den s Gymnáziem Aloise Jiráska

Letošního, již  10. ročníku, se účastnilo 45 dětí ze speciálních škol v Litomyšli, Vysokém Mýtě a Poličce.  Oporou jim bylo 10 pedagogů, 14 osobních asistentů. Provázeli je studenti septimy a třetího ročníku Gymnázia  Aloise Jiráska .

Letošní ročník byl ve znamení velké improvizace a flexibility úplně všech. Přesuny z tělocvičny na hřiště v důsledku rozmarů  počasí, brzké  odjezdy kamarádů z Vysokého Mýta běžnou linkovou dopravou z důvodu  nepojízdnosti autobusu  -  to vše nás ale neodradilo si tento den užít. 

Děti si užily sportovní  hry, soutěže zručnosti. Tradičně oblíbená je ochutnávka potravin, věšení prádla, jízda na koloběžkách. Studenti  se snažili zapojit všechny děti, zkusit si činnosti přímo s nimi. Odměnou dětem byly diplomy, dárečky a medaile, které výborně chutnaly krátce po předání. Děkujeme všem za tuto akci – naší speciální škole  za zázemí pro všechny děti, gymnáziu za organizaci  a přátelům z Vysokého Mýta a Poličky za účast. 

Zpracovala: A.Vrchotová  +  team Speciální základní školy  Litomyšl

4. den náhradní školy v přírodě - Muzikoterapie v Klášterních zahradách

3. den náhradní školy v přírodě - reflexní masáže a solná jeskyně

Kluci si užívali reflexních masáží na nohou. Po svačině jsme vyrazili do solné jeskyně. Kluci leželi na lehátkách, poslouchali relaxační hudbu. A vydrželi celých 30 minut být v klidu a užívat si to.

2. den náhradní školy v přírodě - canisterapie v rehabilitační třídě

Polohování s pejskem.

Canisterapie ve třídě ZŠS

Vybrat si při nakupování tu správnou svačinku bylo velké dilema J …o to víc pak chutnala.Pak jsme doprovázeli fenku Báru na trávník, kde jsme si ji česali, oblékali jí obojek. Zkoušeli jsme si, jak si takový pes hraje. Nosili jsme jí na lžíci dobrotu. V tělocvičně jsme zkusili Báře uplést s paními asistentkami hračku. Tu jsme hned vyzkoušeli při hře s Bárou.

Děkujeme za zajištění canisterapie p.uč. Tomanové. Za ZŠS  kluků zpracovala A. Vrchotová 

1. den náhradní školy v přírodě - U Pucherů na koníčcích

Ráno jsme vyrazili autobusem směr Janov navzdory počasí, které se ale přece jen pak umoudřilo. Skvěle nachystané zázemí na svačinku, vyrábění závěsného ptáčka, opékání špekáčků a klobásek,  s trampolínou na dvoře - to  bylo něco pro nás .Líbil se nám tanec psíků p.Pucherové a zaujal nás psí fotbal. Největším zážitkem byla pro všechny děti jízda na koni jménem Didi.  Petra Pucherová nás provedla stájemi, zkusili jsme si hry jako koulení obručí, kuliček, házení na plechovky. Abychom vybili nezdolatelnou energii, šli jsme vyprovodit Vojtu, který nám ukázal, jakou rikšu má u táty. Matěj se svezl a pak jsme již všichni spokojeni, ale unaveni navrátili autobusem zpět.

Děkujeme všem od Pucherů za krásný den! Děkuji všem, kteří tam s námi byli.

Organizovala, sepsala  A. Vrchotová 

Narozeniny v rehabilitační třídě

Včera jsme v naší třídě společně oslavili 20-té narozeniny Petry a Renatky. Jejich maminka nám připravila královské pohoštění a výborný dort. Slečnám jsme popřáli vše nejlepší, zazpívali, připili na zdraví dětským šampaňským a šli jsme všichni společně na vycházku do města, kde jsme jim vybrali dárky na památku...... Byla to moc krásná oslava !!!

"Mini výlet ZŠ Speciální - Hřebčín Suchá, 18.5.2016

Na Suchou jsme dorazili autobusem.  Ve stájích se ozývalo čilé švitoření vlaštovek. Starší kamarádi si četli jména koníků, někteří si vyzkoušeli zvednout i plné tůčko. Přivítala nás také další zvířátka - psi a kočky. Sportovní koníci nás vítali kýváním hlavou z oken svých stájí. Některé jsme pohladili, viděli jsme i běžecký pás pro trénink koní. Lepší ale bylo vidět, jak se takový kůň připravuje na skákání ve skutečnosti. Velkým zážitkem bylo svezení na opravdickém koni. Kluci měli menšího koníka, kterého vodila slečna Petra. Nejstarší Janičce osedlala paní Mirka Skřivanová většího koně. Poděkovali jsme za vstřícné přijetí všem od Skřivanů a koníkům jsme zanechali dobroty -  jako mrkev, jablíčka, suchý chleba. Po občerstvení v malé restauraci jsme si užívali krásné cesty k soše sv. Anežky a zdárně pak došli do Litomyšle.

Organizovala, zapsala  A.Vrchotová

 

 

Divadelní představení Čertův švagr - 18.5.2016

Dnes jsme navštívili úžasné divadelní představení ve Smetanově domě, dětem i dospělým se moc líbilo a herci byli velmi ochotní a vyfotografovali se s dětmi na památku...

Výlet 1. stupně do Svitav

 

Dívčí klub - návštěva svatebního salónu

Dívčí klub 25.4.2016:

S dívčím klubem jsme  dnes, my děvčata, navštívila  svatební salon "SVANAMA" na autobusovém nádraží a užila si ten pocit, kdy každá z nás chce být jednou za čas princeznou a to přání nám dnes bylo splněno díky paní majitelce.  Každá si mohla vybrat a vyzkoušet jedny šaty dle libosti a užít si ten pocit něhy a radosti ze své dívčí krásy.

Zapsala: Iva Šplíchalová

Ukliďme Česko - Ukliďme Litomyšl

Převzato ze stránek Královéhradecké diecéze: https://www.bihk.cz/aktuality/zpravy/3742-galerie%3A-dobrovolnici-a-deti-uklizeli-litomysl.html

Již podruhé se Dobrovolnické centrum při Farní charitě Litomyšl zapojilo do celorepublikové akce Ukliďme Česko.

Letošní rok spojilo Dobrovolnické centrum síly se Speciální školou v Litomyšli a nutno říci, že to na úklidu přírody bylo znát. Dobrovolníci a několik desítek žáků společně z lesa u litomyšlské "wembley" a plotu podél školek vytahali přes padesát pytlů odpadu všeho druhu. Domovní odpad, koberce, televize, telefony, kabely, pneumatiky a další větší či menší předmety tvořili pestrou paletu věcí, které do přírody nepatří. "Celá akce se povedla nad naše očekávání a jsme rádi, že jsme mohli pomoci přírodě a Litomyšli. Počasí se povedlo a bylo to pěkně strávené dopoledne. Příští rok se chystáme na další takovou spolupráci,"říká koordinátor z Dobrovolnického centra Jakub Mašek.

 

Netradiční pětiboj ve Vysokém Mýtě

Ve středu 30.3.2016 naši malí „speckaři“ vyrazili se svými osobními asistentkami, paní učitelkou Klárou Dimitrovovou a posilami z řad třídy paní učitelky Hanky Kovářové, za doprovodu paní učitelky Kristýny Štanclové, na „Netradiční pětiboj“ do Vysokého Mýta.

Ve Speciální základní škole ve Vysokém Mýtě nás vřele přivítaly paní učitelky, poskytly nám zázemí v jedné z jejich tříd, a „Netradiční pětiboj“ zahájen slavnostním nástupem, mohl začít.

Naše škola vyslala dvě velmi zdatná a nadějná družstva v tomto složení:

První družstvo: Honzík Kabrhel, Matěj Šafář, Matouš Stráník, Jožínek Rybár, paní asistentka Hanka, Petra, Hela a MonikaJ.

Druhé družstvo: Adélka Říhová, Ondra Krása, Lukáš Němec, Nelinka Simonová, Roman Fellner a paní učitelka Kristýna ŠtanclováJ.

Fotograf: paní učitelka Klára Dimitrovová

Pro všechny soutěžící bylo připraveno 5 stanovišť: (některá z nich naši sportovci zvládli tzv.: levou-zadní, některá se však pro ně stala oříškem.

1.      překážková dráha

2.      kytičky

3.      hledání stínu

4.      barevné ruličky

5.      vázání provázků

Po splnění úkolů na všech stanovištích na nás čekala zasloužená svačinka a malé, ale sladké občerstvení v podobě koláčků a jablíček, které pro nás přichystala pořádající škola.

Po zasloužené svačině a odpočinku jsme se odebrali na slavnostní vyhlášení výsledků a udílení diplomů. Musím přiznat a doufám, že se mnou budou paní asistentky a paní učitelka Kristýna Štanclová souhlasit, vyhlášení bylo velmi, ale velmi napínavéJ.

Po dlouhém čekání, zda se umístíme na stupínku vítězů, přišlo konečně to očekávané: „ na 1. místě se umístil žák……ze Speciální základní školy v Litomyšli, a pak už to jen pokračovalo: „na 1. místě se umístila žákyně ze Speciální základní školy v Litomyšli,…

Děkuji nejen všem pořadatelům ze Speciální základní školy ve Vysokém Mýtě, ale i paní učitelce Aničce Vrchotové, která vše zařídila, ale nemohla se s námi soutěžního dopoledne zúčastnit, paní učitelce Kristýně Štanclové a v neposlední řadě všem osobním asistentkám, za příjemně strávený sportovní den

Paní učitelce Aničce Vrchotové 3 x HURÁ, HURÁ, HURÁ

Zpracovala:  K. Dimitrovová     

Plavecká školní liga

Druhé kolo plavecké ligy pro žáky 6.- 9. ročníku  základních škol a Gymnázia se uskutečnilo ve čtvrtek 10.3.2016.

V kategorii B (7.ročník) jsme neměli příliš šancí na úspěch, protože hned tři žáci se zúčastnili této soutěže poprvé, z toho dva jsou teprve žáky 6. ročníku.

V této kategorii nás reprezentovali Milena Lorencová, Ondřej Gregor, Pavel Shejbal a Lukáš Čapek.

Všichni ukázali velkou snahu, ale na své soupeře nestačili a obsadili celkově 4. místo.

Plavalo se ve dvou rozplavbách štafetovým způsobem 4 x 50 metrů.

Úspěšnější jsme byli v kategorii D (9.ročník).

Zde jsme svedli mnohem vyrovnanější souboje s žáky ZŠ a Gymnázia a nakonec jsme v součtu časů dvou závodů obsadili velmi pěkné 3. místo.

Zasloužili se o to především Martin Kvapil a Michal Fišer.

Velice dobře však zaplavali i zbývající dva členové štafety Roman Baláž  a Maruška Křivková.

Všichni jmenovaní ukázali správný přístup k reprezentaci školy a hlavně ti mladší, kteří závodili poprvé, zaslouží velkou pochvalu.

Vladimír Průcha

Školní kolo recitace

Dne 15.3.2016 se uskutečnilo školní kolo v recitaci, kterého se zúčastnilo celkem 35 žáků.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích.

V kategorii A žáci ZŠ speciální, společně se žáky 1.-5. ročníku a v kategorii B,  žáci 6.-9. ročníku ZŠ praktické.

Odborná porota ve složení Iva Šplíchalová, Lenka Vacková a Kristýna Štanclová ocenila tyto žáky :

Všechny žáky ZŠ speciální – Radovana Jiskru, Bruno Kotlára, Matouše Stráníka, Kamila Prokopa, Vojtěcha Vrchotu, Janu Šteflovou a spolu s nimi i Markétu Sedláčkovou.

Pořadí kategorie A :

1.       Adélka Říhová

2.       Jana Šteflová

3.       Jan Řezníček

4.       Lukáš Němec

Pořadí kategorie B :

1.       Tomáš Pecka

2.       Ondřej Gregor

3.       Jakub Jeništa

4.       Dominika Tobíšková

Do krajského kola v Moravské Třebové byli vybráni tito žáci a žákyně :

Adélka Říhová, Jan Řezníček, Jana Šteflová, Tomáš Pecka a Ondřej Gregor.

Poděkování patří všem učitelům za pečlivou přípravu a žákům za jejich odvahu, radost a předvedené výkony.

 

Dramaterapie 4.3.2016

Herci:                            děti, asistentka pedagoga +  osobní asistentky 

Režisér:                        A.Vrchotová   + jeho asistentka  Markétka

Hosté = diváci  :         zbývající třídy ZŠ speciální

V malé třídě jsme si pohádku četli, ve velké pomocce při řečové výchově nacvičili.  Děti i paní asistentky si své role maximálně užily. Podle ohlasu diváků se pohádka líbila, zazpívali jsme si společně  písničky, které do pohádky byly zapracovány. Překvapením bylo odmaskování a představení herců na konci představení. 

Děkuji všem !!!  A. Vrchotová

 

Návštěva z Tibetu

Ve středu 10. února navštívila naši školu vzácná návštěva, manželský pár s miminkem. Maminka byla z Čech, ale tatínek byl z Tibetu. Dozvěděli jsme se hodně zajímavých věcí.

 

Masopust 9. 2. 2016

Naše škola se zúčastnila masopustového veselí společně s Rodinným centrem Litomyšl a I. Mateřskou školou Litomyšl - Zámecká. Na zahradě školky nás vítaly mísy plné chutných koblihů. Celý průvod prošel náměstím s přihlížejícími nadšenými diváky. Náramně jsme si veselí užili, tančilo se, břinkalo na různé nástroje.

Všem dětem, pedagogům patří poděkování za přípravu na tohoto veselí.

 

 

 

Karneval 27. 1. 2016

Karneval začal hned ráno. Na 9.h. se sešly děti z I. stupně a II. i III. tř. speciální v tělocvičně. Všechny masky v úvodním průvodu předvedly své taneční umění.  Každá paní učitelka si připravila pár soutěží – házení bonbonů do lahví, sbírání lentilek stéblem, přechod přes piraní řeku, sudovou, třídění, poznávací soutěž, atd. Všichni zúčastnění byli odměněni za odvahu a snahu. Děti soutěžily se zápalem a vervou. I tanečníci na diskotékovém reji předváděli neuvěřitelné taneční kreace a odměna je neminula. Všichni se po občerstvení, které zajistila Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením, vyfotili se svou třídou a na rozloučenou si společně zatančili. Velmi všechny chválím – paní učitelky za vzornou a pečlivou přípravu, ale i děti, které se netlačily, byly k sobě ohleduplné a karneval si užily s radostí.

Iva Šplíchalová

 

Bobování ZŠS

Tři králové

6. ledna se u nás ve škole objevila vzácná návštěva - 3 králové, kteří nesli zlato, kadidlo a myrhu. Prošli všechny třídy, potěšili každého sladkou pozorností a potom se vydali i na návštěvu do stacionáře, do rehabilitační třídy i na 3. základní školu. Moc jim to slušelo.

Návštěva Kart Areny, 8. a 9. ročník

 

Mikuláš u nás ve škole

Adventní florbalový turnaj

Dne 3.12.2015 jsme uspořádali adventní turnaj ve florbalu, na který jsme pozvali některé blízké školy. Naše pozvání přijaly speciální školy ze Svitav, Skutče a Domov na zámku v Bystrém u Poličky. Naše pořádající škola vyslala do turnaje dvě družstva. Hrálo se systémem každý s každým, takže každé družstvo sehrálo čtyři utkání. 

Konečné pořadí  turnaje :

  1.       Litomyšl I.   

  2.       Svitavy

  3.       Bystré u Poličky  

  4.       Litomyšl II. 

  5.       Skuteč 

Turnaj splnil očekávání  - zahrát si v krásné hale a sportovně změřit síly s ostatními školami.

Všichni byli spokojeni a těší se na další podobná  sportovní setkání.  (V. Průcha)

Východní Afrika - kolébka lidstva

30. 10. 2015 se druhý stupeň naší školy účastnil programu pořádaného Planetou země o.p.s. o Africe.

 

              www.planetazeme3000.cz

Dnes jsem byl poprvé v kině v Litomyšli. V kině se mi nejvíc líbilo jak vybuchovala sopka a valila se z ní láva. Bylo tam hodně zvířat. Jednu krávu píchli do krku a vytekla  zní krev a tu krev vypili. Viděl jsem světadíl Afrika. Když jeli řidiči pouští tak píchli pneumatiku.  (Ondra - žák 7.r.)

Společné foto ZŠ speciální - Večerníčkovy narozeniny

 

Pečeme svatomartinské rohlíčky

9. listopadu ráno se žáci ZŠS I. a II. spojili a stali se z nich kuchtíci, pekaři či cukráři a společně si upekli Svatomartinské rohlíčky :). Jak jim to šlo můžeme posoudit na fotkách, rohlíčky se povedly, voněly krásně a jistě budou i dobře chutnat.
 

Projekt Učíme se číst očima i srdcem  - v ZŠS

V rámci projektu "Učíme se číst očima i srdcem" a k výročí Večerníčka, jsme si připravili pro děti "specky" zážitkové čtení s hraním, cvičením, hudbou i tancem. Přišli k nám na návštěvu Králíci z klobouku a zahráli pohádku " Ze supermarketu". Králíci byli opravdu plyšáci, mrkev opravdu jedlá a dokonce i pračku jsme sehnali. Zpětná vazba byla pozitivní a díky všem za príííííííííííííma dopoledne. 

Muzikoterapie

Každou středu mají žáci ZŠS I., II. III. dvě hodiny muzikoterapie, ve vedení lekcí se střídají muzikoterapeuté manželé Jasanští, paní učitelka Věra Tomanová a paní učitelka Iva Šplíchalová. Děti se seznamují s různými tradičními i netradičními hudebními nástroji, samy na ně hrají a doprovázejí se při zpěvu a pohybových hrách. Bubnují na africké bubny Djembe a to všechny velmi baví. Každá dvouhodinovka je ukončena relaxací, kdy už se odpočívá za zvuků relaxační a meditační hudby.

Podzimní radovánky 2

V úterý 20. 10. 2015 jsme všichni z prvního stupně nedočkavě vyrazili k pedagogické škole, kde nás čekalo překvapení v podobě šesti klaunů, kteří pro nás nachystali zábavné dopoledne. Nejdříve jsme ve sklepě školy plnili úkoly. Každý klaun měl svůj stoleček a na něm připravený lehčí i těžší úkol, šlo nám to dobře a tak jsme se po jejich splnění přemístili na dvůr školy, kde jsme si mohli pohrát s velkým barevným padákem. Aby nám nebyla venku zima, zasoutěžili jsme si ve skákání a házením míčkem do kruhu, odměnou byla prohlídka pedagogické školy, kde se nám moc líbilo. Nakonec přišlo to nejlepší, předání diplomů a sladké odměny, dostali jsme bonbóny, medaile z perníku a velký výborný dort. Zazpívali jsme si s klauny písničky, poděkovali a rozloučili se s tím, že se už nyní těšíme na příště. Moc děkujeme studentkám školy, které pro nás podzimní radovánky 2 připravily. 

Zapsala: Lenka Vacková

 

Nová třída malých kluků zš speciální  má heslo  “vpřed“.

Letošní rok otevřená třída malých kluků ZŠ speciální se poprvé jako celek účastnila plaveckého výcviku. Za svoji odvahu, u některých i za 100% účast, obdrželi diplom  plavecké  školy s hodností mořského koníka. Na krku si nesli medaili od paní učitelky.

Tři kluci se zúčastnili celoškolního výletu do Brna. Užívali si hraní v zábavném centru, jejich energie neutuchala ani při programu v centru VIDA. Všem byly nápomocny paní asistentky.  Unavení, ale spokojení se všichni vrátili domů.

Dík za akce J,  které nás baví.

Zapsala: A. Vrchotová

 

PODZIMNÍ VÝLET

zábavní centrum WIKYLAND + VIDA science centrum BRNO

Ve středu 14.10. 2015 jsme vyrazili s žáky 1. + 2. stupně a základní školy speciální na výlet do Brna. Přidala se k nám i skupinka dětí – klientů z Denního stacionáře z Litomyšle. I přes omezení v dopravě, cesta tam i zpět proběhla bez větších komplikací.

Jako první jsme v Brně navštívili zábavní centrum WIKYLAND, kde jsme strávili zbytek dopoledne. Čekala tam na nás spousta atrakcí, např.: trampolíny, masážní křesla, horolezecká stěna, velká nafukovací skluzavka, kuličkový bazén, labyrint,….

Po obědě jsme se přesunuli k brněnskému výstavišti do VIDA science centra – zábavního vědeckého centra, kde pro nás měli připravený program.

První skupina – třída p. uč. Vrchotové, p. uč. Šplíchalové a Denního stacionáře vyrazila na program nazvaný: „Když kámen promluví“. Jednotlivé aktivity byly propojeny pohádkovým příběhem. Děti si hrály s kameny, poslouchaly jejich zvuky, stavěly z nich věže a zažily chůzi po kamenech. Domů si každé dítě odneslo svůj tajemný kamínek.

Druhá skupina – třída p. uč. Kovářové, p. uč. Vackové měla připravený program s názvem „ Putování s velrybou“. Průvodkyní tohoto programu byla velryba, která provedla žáčky různými mořskými zákoutími, společně s ní si děti vyzkoušely věci, o kterých zatím jenom slyšely a netradiční formou se seznámily s podmořským světem a jeho obyvateli.

Poslední skupina – třída p. uč. Boštíkové, p. uč. Klusoňové a p. uč. Pešaty se vydala na program „ Mysli na smysly“. Žáci pracovali ve skupinkách, postupně navštěvovali stanoviště přibližující jednotlivé lidské smysly. Vyzkoušeli si zde svá smyslová vnímání a zjistili, jaké jsou v této oblasti mezi lidmi rozdíly.

Po jednotlivých programech ve skupinách jsme se přesunuli do expozice, ve které se nachází přes 150 různých interaktivních exponátů, a mohli jsme si vyzkoušet např.: odpálit vodíkovou raketu, stát se hvězdou zpravodajství o počasí, zmrazit vlastní stín, zažít zemětřesení, rozpoutat tornádo nebo přijít na kloub záhadě Bermudského trojúhelníku,….

 

 

Týden knihoven a projekt  „Učíme se číst očima i srdcem“

V týdnu od 5.10. do 10.10. probíhala akce v Městské knihovně na téma : „Týden čtení aneb Čtení sluší každému“.

V rámci této akce se zúčastnily některé naše třídy:

·        5.10. non stop čtení  - 6. a 7. ročník s p.u. Boštíkovou

·        7.10. průvod masek k výročí tvorby bratří Čapků – kočičky a pejskové- ročník 4 .a  5.  s p.u. Vackovou, kteří se také zapojili do výtvarné soutěže – Ilustrace knihy bratří Čapků – a byli oceněni.

·        8.10. se zúčastnila Anežka Rejmanová vypravěčské soutěže základních škol v Městské knihovně. Vybrala si povídku „Jak pejsek s kočičkou myli podlahu“. Vyprávěla velmi bezprostředně a uchvátila jednohlasně celou porotu a tím získala 1. místo. Odměnu také dostala, ale největší pochvalou jí bylo docenění jejích vypravěčských schopností.

·        Ve výtvarné soutěži „Zahrada bratří Čapků“ získali žáci III. SZŠ p.u. Šplíchalové velké ocenění za výtvarné práce a krásné odměny.

 

Rehabilitační třída v říjnu

V rámci ergoterapie a pracovních činností provádíme cvičení na jemnou motoriku, aby se dětem lépe pracovalo...Používáme například nádoby s teplou vodou, ze které vybírají víčka a střídají ruce, nebo nádoby s pilinami, ze kterých vybírají děti kaštany. Dále provádíme masáže prstů buď pomocí su-jok prstýnků, nebo mačkáním nehtových lůžek. Třeme prsty, zápěstí a předloktí žínkou, masírujeme pomocí různých míčků, měkkých, tvrdých ježků.

Protože je houbařská sezóna, vyráběli jsme dnes s dětmi houby, nejdříve jsme si řekli pár říkanek o houbách, potom jsme dětem dali vyzkoušet hmatem, zrakem i čichem opravdové hříbky, povídali jsem si chvíli, jak se houby sbírají a potom už podle předlohy, za pomoci osobních asistentek, děti tvořily.

 

Míčkování a orofaciální stimulace – září 2015

Každé úterý, za zvuků relaxační hudby a příjemné vůně aromalampy, probíhá v rehabilitační třídě míčkování a orofaciální stimulace, na které za námi dochází i kamarádi ze tříd paní učitelky Ivy Šplíchalové a paní učitelky Aničky Vrchotové.
 

Podzimní ovoce

S paní učitelkou Klárkou se žáci rehabilitační třídy učili, jaké ovoce se sklízí na podzim a potom si některé ovoce pomocí prstových barev, a ve spolupráci se svými osobními asistentkami, namalovali.

Keramika

 – tvoříme vánoční překvapení pro rodiče...

Večerníček

Protože letos Večerníček slaví 50-té narozeniny, a protože ho mají rádi všichni…děti i dospělí, vyrobili jsme s dětmi v rámci pracovních  a výtvarných činností některé oblíbené postavičky a samozřejmě i samotného Večerníčka.

 
 

Výlet dívčího klubu do Vranic

5. října jsme my, dívky, vyrazily na výlet autobusem do přírody vranického údolí.

Cestou na chatu jsme viděly žáby, vážky u rybníka i lekníny. Pro štěstí jsme si nasbíraly kaštany. Cestou necestou lesem a křovím se nám podařilo najít i nějaké houby – václavky, lišky i babky. Konečně jsme dorazily na chatu. I když už jsme měly hlad, nezbývalo nám, než si dojít ke skautské studánce pro vodu k pití. Zatímco nám pramínek vody hlídal dobrý pocestný, vydala se naše parta ke „zlatému „ potoku. Z nádherných kamenů jsme stavěly mohyly a mosty. Najednou se ve vodě něco třpytilo a my nacházely zlatý poklad indiánek – krásné náušnice, kterými jsme se hned ozdobily. Pak už jsme jen spěchaly na buřty. Milenka, zálesačka, rozdělala zkušeně oheň a pak už začaly hody – buřtíky, chleba i opečená jablka nám moc chutnala. Z dobré vody jsme si udělaly jeřabinovou šťávu od babičky.

No a nakonec rychlý úklid a cesta do kopečka do Jarošova na autobus. Odměnou nám byl sladký poklad u zastávky pod lavičkou – objevila Jana. Útěcha za pernou cestu a odměna všem indiánkám za prima odpoledne.

Za Dívčí klub: p.u. Iva, dívky Jana, Míla, Markéta, Anežka.

 

  Plavecká soutěž měst – krytý plavecký bazén Litomyšl 7.10.2015

   Letos se uskutečnil již 24. ročník tradiční plavecké akce Plavecká soutěž měst,

která probíhá ve stejný den po celé ČR. Soutěží města, která mají krytý plavecký bazén.

Města jsou rozdělena do kategorií podle počtu obyvatel a stejně tak jsou rozděleni i účastníci – od nejmenších dětí až po seniory. Všichni musí uplavat libovolným stylem trať 100 metrů. Podle tabulek pro jednotlivé kategorie se udělují body za výsledný čas.

Výsledky jsou počítačově zpracovány a na základě počtu účastníků a dosažených časů je stanoveno celkové pořadí.

Reprezentanty města Litomyšl se i letos stali žáci naší školy.

Vzhledem k probíhajícímu plaveckému výcviku jsme účast brali jako dobrou průpravu.

Všichni žáci dostali diplom, malou pozornost a pochvalu za vzornou reprezentaci školy.

Vladimír Průcha

 

Plavecký výcvik

 
 
  

 

Loučení  s   létem  -  II. ZŠS + III. ZŠS  22.9.2016

Na zahradě  „ u Vrchotů“ jsme se loučili s létem. Smlsnuli jsme si poslední jahůdky, sesbírali ovoce, vyryli mrkvičku a celer.

Přivoněli jsme si k bylinkám a zakončili jsme léto opékáním špekáčků nad ohněm, který pomohli přichystat naši velcí kamarádi.

Zazpívali jsme společně písničku sluníčku  na rozloučenou.

 

 

Letní tábor 2015

V měsíci červenci se uskutečnil další letní tábor určený nejen pro žáky naší školy. Letos se ho účastnilo 25 dětí, tématem se stala kniha Letopisy Narnie, díl Lev, čarodějnice a skříň. Vedoucí i děti si tábor bezvadně užili a všichni se už těší na další léto
.