Simona Stašová

Odkaz na článek ve Svitavském deníku ze dne 16. října 2012 týkající se S. Stašové: https://svitavsky.denik.cz/kultura_region/kdyz-mam-ten-znamy-oblicej-tak-at-pomaha-20121016.html

 

V neděli 14. 10. 2012 se uskutečnila dlouho plánovaná návštěva paní Simony Stašové ve Speciální škole v Litomyšli. V poledne poobědvala ve společnosti přátel a příznivců školy, zástupců vedení města a také vedení školy v příjemném prostředí hotelu Aplaus. Poté navštívila školu a setkala se zde s dětmi a jejich rodiči. Děti si pro ni připravily krátká vystoupení, obdarovaly ji květinami a drobným dárkem a ona jim na oplátku trpělivě podepisovala obrovské množství fotografií a památníčků. Dostalo se i na kratičké posezení s učitelským sborem u kávy, při kterém slíbila, že Litomyšl opět navštíví v příštím roce.  Přestože měla za sebou velmi náročný den, předvedla večer excelentní výkon v roli Shirley Valentine ve vyprodaném Smetanově domě.

                Velké poděkování patří všem, kdo se podíleli na přípravách celého dne a kdo podpořili občanské sdružení Společně dětem, aby se paní Stašová v Litomyšli cítila dobře a ráda se k nám vracela.  Za příjemné zázemí a výborný oběd děkujeme vedení hotelu Aplaus, které nám celé menu poskytlo jako sponzorský dar, Městu Litomyšl děkujeme za dotaci na výlep plakátů, tiskárně HRG za jejich vytištění a Informačnímu centru Litomyšl patří dík za sponzorský prodej lístků. V neposlední řadě děkujeme všem, kdo si lístky na představení zakoupili, protože tím podpořili žáky Speciální základní školy a mateřské školy Litomyšl. Výtěžek představení bude známý až po zaplacení všech nákladů, přesto už teď máme velkou naději, že se nám podaří v letošním školním roce podpořit všechny naše žáky a uskutečnit plánovanou školu v přírodě.

------

 

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                        16. ledna 2012

HEREČKA SIMONA STAŠOVÁ SE STALA PATRONKOU A OFICIÁLNÍ TVÁŘÍ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLY A MATEŘSKÉ ŠKOLY V LITOMYŠLI

Vynikající česká herečka Simona Stašová se stala počátkem roku 2012 patronkou litomyšlské Speciální základní školy a mateřské školy.  Na otázku, proč se věnuje i charitativním projektům odpovídá: „Celý svůj umělecký život na sebe beru ve filmu, divadle či v rozhlase tváře různých postav, které někdo vymyslel a napsal. Dnes bych však chtěla využít svoji vlastní tvář pro jinou dobrou věc. Velmi ráda jsem přijala nabídku Speciální základní školy a mateřské školy v Litomyšli, abych se stala patronkou školáků, kteří ji navštěvují. A proč jsem to vlastně udělala? Ráda bych vahou své osobnosti pomohla získat této škole, která se tak nadstandardně stará o své svěřence, morální i hmotnou podporu dobrých lidí, institucí a podnikatelského sektoru. Všichni si uvědomujeme, že zapojení dětí s různými dysfunkcemi do normálního života může přinést v širším pohledu prospěch nejen jim, ale především celé naší společnosti.“

SIMONA STAŠOVÁ se stala od poloviny devadesátých let jednou z našich nejvytíženějších hereček současnosti. Ztvárnila několik desítek postav především v televizních filmech a seriálech, ale velké role hraje i ve filmu. Nemluvě o dalších rolích na divadelní scéně, které v současnosti dává přednost a kde hraje životní role v několika inscenacích. Rovněž je i velmi obsazovanou herečkou v Českém rozhlase.
           Simona Stašová se narodila doktoru přírodních věd, seismologovi a geofyzikovi Břetislavu Stašovi a populární herečce Jiřině Bohdalové 19. března 1955 v Praze. První divadelní angažmá získala v roce 1976 v Českých Budějovicích v tamějším Jihočeském divadle coby studentka dvou škol, konzervatoře a DAMU. Po roce odešla do tehdejšího, pražského divadla E.F. Buriana, kde v angažmá zůstala dlouhých čtrnáct let a mj. zde ztvárnila postavu Agáty ve hře Ženitba či Varju v Čechovově Višňovém sadu. Mezitím absolvovala DAMU. V roce 1991 se stala členkou Městských divadel pražských. Nejprve působila v Divadle K a současně hostovala v Divadle za branou II, v Činoherním klubu a v neposlední řadě i v soukromých divadelních produkcích. O dva roky později se její domovskou scénou stalo Divadlo ABC, kde působí dodnes. Můžeme ji vidět mj. v inscenacích Ideální manžel (jako paní Chevelyovou), Taxi na věčnost nebo Třikrát život. Další postavy ztvárnila např. v inscenacích Sestup Orfeův od amerického dramatika Tennessee Williamse, ve Veselých paničkách windsorských jako Pazourová, či v anglické detektivní komedii od Normana Robbinse Do hrobky tanečním krokem.
           Ve filmu se poprvé objevila v polovině sedmdesátých let a její role Wandy měla poněkud dramatický ráz - válečné drama MYS DOBRÉ NADĚJE. Následovaly role ve filmech NEÚPLNÉ ZATMĚNÍ (1982), PĚTKA S HVĚZDIČKOU (1985) či NEMOCNÝ BÍLÝ SLON (1989). Jedna z nejlepších rolí přišla ale až v roce 1998, kdy natočila film Jana Hřebejka PELÍŠKY a byla nominována na Českém lvu za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. O rok později hrála i v dalším Hřebejkově filmu MUSÍME SI POMÁHAT. Ve filmu BABÍ LÉTO (2001) režiséra Vladimíra Michálka si zahrála květinářku, či ve filmu ŠTĚSTÍ (2005) od Bohdana Slámy ztvárnila vedlejší postavu paní Součkové. Zde vytvořila pár s Boleslavem Polívkou. Za film ROMÁN PRO ŽENY (2005) získala další nominaci na Českém lvu za vedlejší roli. Zahrála si v mnoha televizních inscenacích či pohádkách. Je často obsazovanou seriálovou herečkou. V roce 2004 byla nominována na Cenu Elsy za herecký výkon v seriálu Karla Smyczka MÍSTO NAHOŘE.
           V současné době hostuje v Divadle v Řeznické ve dvou inscenacích a to v Baladě o smutné kavárně jako slečnu Amélii a v Římské noci od Franca D´Alessandra jako Annu Magnani. Jako host působí i v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami, kde hraje postavu Evy Mearové ve hře Neila Simona Drobečky z perníku. Právě za tuto roli byla v lednu 2008 nominována na cenu Thálie v kategorii činohra. Od roku 2008 můžeme Simonu Stašovou vidět v divadle Rokoko, v inscenaci Shirley Valentine, v hlavní roli v příběhu o stárnoucí ženě, v režii Zdeňka Kaloče.

Titulní rozhovor z Týdeníku rozhlas: 

Simona Stašová.docx (23,1 kB)