Akce ve školním roce 2011/12

Den s Gymnáziem 18. 6. 2012

Letos to byl již pátý ročník této akce. Rekordní byl i počet účastníků – 35 dětí z naší školy, 15 dětí z Poličky a 9 dětí z Vysokého Mýta - celkem 59 nahlášených soutěžících. Studenti měli nachystaných 11 stanovišť, kam opět provázeli děti z 11 týmů. Počasí nám přálo, proto přišla vhod i disciplína stříkání na terč z vodní pistole.  Slalom zvládli i naši jezdci, osobní asistenti s osobním nasazením zdolávali i skok v pytli. Po občerstvení a osvěžení děti obdržely diplomy a dárečky, ze kterých měly skutečnou radost. Děkujeme nejen studentům gymnázia a jejich paní ředitelce, ale také vedení naší školy za zabezpečení občerstvení.

Dík  i našim žákům z vyšších ročníků, kteří nám pomohli vše nachystat a uklidit. Konkrétně  -  nachystání  -  děvčata z pomocky + Jára Myšák , úklid kluci z pracovní skupiny Z. Fikejse.  Za zabezpečení pitného režimu P. Pešatovi a panu řediteli.

Dík za spolupráci patří celému pedagogickému týmu a také osobním asistentkám. (A.Vrchotová)

 

Výlet do Nedošína

Zájezd na koncert TV Nova

Žáci školy se ve spolupráci se SPMP Litomyšl zúčastnili již 17. ročníku koncertu televize Nova „Chceme žít s vámi“.

Dopoledne 24. dubna 2012 jsme se vydali do pražské O2 arény, kde jsme spolu s osmnácti tisíci dalšími účastníky koncertu měli možnost slyšet řadu známých českých zpěváků a skupin. Viděli jsme například Leonu Machálkovou, Michala Davida, Petra Koláře, Petru Černockou, Heidi Janků, Maxim Turbulenc … Panovala skvělá přátelská atmosféra, my jsme si to pořádně užili (zpívali, tancovali i sbírali autogramy) a těšíme se už na další ročník.

Jestli jste zvědaví, podívejte se na záznam z koncertu na TV Nova v neděli 6. května ve 13.25. Třeba nás tam zahlédnete.

 

Netradiční pětiboj Vysoké Mýto

Ve středu 28. března 2012 jsme se zúčastnili s dětmi z 1. stupně  Netradičního pětiboje ve Vysokém Mýtě. Toto sportovní dopoledne pro nás připravily paní učitelky a paní ředitelka ze Speciální základní  školy ve Vysokém Mýtě. Děti soutěžily v pětičlenných družstvech, v pěti soutěžních disciplínách.

  1. ŠROUBOVÁNÍ PETLAHVÍ -  na startu byla připravena miska s pěti víčky a v cíli pět petlahví. Děti musely co nejrychleji proběhnout vyznačenou trasou, vzít si jedno víčko, co nejrychleji ho našroubovat a vrátit se zpět na start pro další víčko. Hodnotil se celkový čas po zašroubování všech pěti lahví.
  2. PŘEKÁŽKOVÁ DRÁHA – soutěžící musel v co nejkratším čase překonat dráhu, která byla sestavena z laviček, žíněnek a jiných překážek.
  3. KOULENÍ MÍČE – úkolem bylo prokličkovat s velkým Over-ballem slalomovou dráhu, opět se měřil konečný čas.
  4. VKLÁDÁNÍ VÁLEČKŮ – soutěžící musel proběhnout připravenou trasu a v cíli správně do připravené podložky vkládat dřevěné válečky podle velikosti a barvy, opět na čas.
  5. VĚŠENÍ PRÁDLA  - na startu byly připraveny čtyři látkové ubrousky a kolíčky na prádlo. Úkolem bylo všechny tyto ubrousky postupně navěsit na připravenou šňůru a co nejrychleji utíkat zpátky na start, opět se hodnotil čas.

Průběh pětiboje měl rychlý spád, a tak jsme slavnostního vyhlášení a rozdělování cen dočkali už před polednem. Slavnostní vyhlášení výsledků se neobešlo bez stupňů vítězů, medailí a diplomů. Drobný dáreček, nějakou sladkost a samozřejmě diplom, si pro radost odnesl každý.

Naše družstvo složené z PRVŇÁČKŮ: JÁRY ŽROUTA, MÍŠI SOUČKA, ZÁVIŠKA HOFHANZE, DIEGA RAFAELA a odvážné TŘEŤAČKY MILENKY LORENCOVÉ, skončilo na krásném 3. místě.

Čtení s ... panem místostarostou Radomilem Kašparem

19.3. nás potěšil svou přítomností pan Kašpar, místostarosta Litomyšle. Vybral si pro nás čtení ze 3 knížek. Z první, od Oty Pavla, četl o olympijském sportovci, který získal zlato ve cvičení na kruzích. Druhá pohádka byla smutná  - O slavíkovi a rudé růži – něžná i tvrdá  zároveň- o proměnlivosti a nestálosti i obětování se. Poslední byla o Malém princovi, který chtěl malovat obrázky od pilota, který byl i autorem této knihy. Jsme rádi, že mezi nás pan Kašpar přišel a občerstvil sebe i nás novou zkušeností.

Výlet družiny 10. 3. 2012

Tento pátek před jarními prázdninami jsme s družinou vyrazili na výlet. Jelo se autobusem na Budislav – Borek. Odtud již pěšky do pískovcového městečka Městské Maštale.  Prozkoumali jsme Liščí jámy a zdolali výstup na skalní útvar Hrad. Potom jsme se přesunuli  na Budislav k panu učiteli Pešatovi, kde jsme našli zázemí v prostorách občanského sdružení Toulec. Tam jsme snědli svačiny, vypili čaj, zazpívali s kytarou a rychle vyrazili zase ven. Tentokrát jsme hráli hry. Celou cestu nás provázel pes Rex, nejoblíbenější člen výpravy.  U pana učitele jsme ještě hojně hladili kočky a králíky. Také se k nám přidala rodina pana učitele. Zpátky jsme se dostali zase autobusem. Výlet se vydařil a všichni se těšíme na další výpravu.

8.třída - návštěva kostela Povýšení sv. Kříže

Školní karneval

Proběhl ve spolupráci se SPMP v plném proudu. Tančilo se, fotilo se, předvádělo se… Paní učitelky si nachystaly soutěže a společné hry. Všechny masky byly krásné, proto každé dítko obdrželo sladkost a maličkost za maskovanou účast. Starší si masky zhotovili sami – byli tu čerti, kominíci, princezny, kuchařky, klauni a mnoho dalších postaviček.

Masopustní průvod

Více fotografií z mastopustního průvodu najdete v záložce Fotografie.

Čtení s ...

V únoru k nám přišla číst paní Milada Nádvorníková z Městského úřadu a četla knížku Dobrodružství kocoura Modroočka. Dozvěděli jsme se, jak dováděl se svým  kamarádem Dvojnožcem a jaké příhody zažil s kamarádkami kočkami, hlavně se Zrzkou. Poslechli jsme si i zazpívali písničku kocouří, zapsali si na záda kocouří dopis, zatančili si kocouří tance. A kdo tuto knihu napsal? Pan spisovatel Kolář. Můžete si tuto knihu půjčit i v naší školní
knihovně.

Čtení s ...

Paní učitelkou z nemocnice Maruškou Janypkovou

Ve středu 25. 1. 2012 nás čekalo Čtení s p. Marií Janypkovou. Doslechli jsme se příběh o mravenci, veverce a slonovi, o tom, jak vzniklo  jejich přátelství a dobrodružství, jež spolu prožívali. A další kamarádi zvířátka, která si vzájemně pomáhala, nás naučila, jaké to je, mít prima kamaráda. Tato kniha se jmenovala Slon a mravenec a napsala ji paní spisovatelka Daisy Mrázková.

 

Naši malí pracanti při pracovním vyučování

Pasíčka - enviromentální projekt - 20.12.2011

Vánoční bowling - 21.12.2011

Listopadové čtení  „S“ – s paní Kroulíkovou z Městské knihovny

V listopadu k nám zavítala návštěva z větší knihovny, než máme my, ve škole. Byla to paní vedoucí Městské knihovny, paní Kroulíková. Četla nám ze své oblíbené knihy z dětství. O dětech ze švédské vesničky. Vesnička byla malá, stály v ní pouze 3 domy, ale za to ukrývaly spoustu dětí, které zažívaly krásná dobrodružství. Jak se ty děti jmenovaly? Lasse, Olle, Bosse, Britta, Anna, Lisa. A bydlely ve vesničce Bullerbyn. A kdo tu knihu napsal? Paní spisovatelka Astrid Lindgrenová. A můžete si ji půjčit i ve školní knihovně. 

 

Čtení „S“ 29.9.2011 – O Pejskovi a kočičce – Jak myli podlahu

První čtení v tomto školním roce jsme zahájili knížkou od Josefa Čapka: O pejskovi a kočičce – Jak myli podlahu. Jak spolu hospodaří pejsek a kočička?  Není to lehké, nemají ručičky jako děti ani si neumí tak uklízet jako vy, děti. Ale přesto se nedali a se špínou si poradili. Jak? Po pejskovcu a po kočičkově – nerozumíte? Tak si něco z knížky přečtěte a dozvíte se další příběhy, které spolu s dětmi zažili!  

Podzimní výlet 1.stupně 

V pondělí 10. října 2011 jsme se vydali na výlet na DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ do SVITAV. Ráno v půl osmé jsme se shromáždili v šatně školy, odkud jsme vyrazili s paní učitelkou Klárou Dimitrovovou, Ivou Šplíchalovou, Janou Houdkovou, Petrou Čižinskou, paní asistentkou Helenou, Martinou a druhou Martinou na autobusové nádraží v Litomyšli a jeli do Svitav.

     Na dopravním hřišti pro nás byly připraveny nejrůznější dopravní prostředky např.: kolo, koloběžka nebo také šlapací auto.  Seznámili jsme se s pravidly chování na dopravním hřišti, řekli si pár slov o pravidlech při jízdě na silnici a poté jsme si některý dopravní prostředek mohli vypůjčit a vyrazit na silnici.

   Po dopoledni stráveném na dopravním hřišti jsme se rozloučili s panem správcem a vzhledem k chladnému počasí nás paní učitelka Klára vzala do nedaleké klubovny. V klubovně jsme si snědli naše svačinky, zahřáli se horkým čajem, dostali něco sladkého na zub a na zahradě si opekli naše buřtíky „mňam, mňam“.

    Zbytek času do odjezdu jsme strávili ve sportovní hale, kde jsme si zahráli míčové hry, mohli jsme si vyzkoušet boxovací pytle, žíněnky a další nářadí. Kolem půl druhé jsme si sbalili batůžky a vydali se na autobusovou zastávku Svitavy – Vigona a jeli zpět do Litomyšle a odtud domů.

   Dětem, paním učitelkám i asistentkám se výlet moc líbil. Všichni jsme si ho moc užili. Počasí nám sice moc nepřálo, ale i tak už se zase těšíme na další výlet do Svitav.    

 

Čtení s....paní učitelkou Ivou Šplíchalovou

První Čtení s ... v tomto školním roce jsme zahájili 29.9. knížkou od Josefa Čapka: O pejskovi a kočičce - Jak myli podlahu.

Jak spolu hospoadří pejsek a kočička? Není to lehké, nemají ručičky jako děti, ani si neumí tak uklízet jako vy, děti. Ale přesto se nedali a se špínou si poradili. Jak? Po pejskovsku a kočičkovsku - nerozumíte? Tak si něco z knížky přečtěte a dozvíte se další přípěhy, které spolu s dětmi zažili. 

Plavecký výcvik

Plavecký výcvik v letošním školním roce začíná velmi brzy, už 13.9.2011. Plaveme každé úterý od 8.hodin v Krytém bazénu v Litomyšli.